Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rentrop ∧ Straton
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Poate inceta CIM pe perioada suspendarii?



Intrebare:

Poate inceta contractul individual de munca al unei angajate pe perioada determinata, conform art. 56 lit. j) din Codul muncii, respectiv la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, daca la acea data, salariata se afla in concediu de maternitate sau are contractul suspendat pentru concediu de ingrijire copil pana la 2 ani?

Raspuns:


Se pune problema raportului intre suspendarea de drept a contractului individual de munca (art. 50 lit. a) din Codul muncii) sau suspendarea la cerere (art. 51 lit. a) din Codul muncii) si incetarea de drept a acestuia (art. 56 lit. j) din Codul muncii).

Întrucat dispozitiile legale in vigoare nu excepteaza de la acordarea concediului de maternitate sau concediului de ingrijire a copilului pana la 2 ani femeile incadrate in munca pe durata determinata, rezulta ca si in cazul lor contractul individual de munca se suspenda, chiar daca termenul pentru care a fost incheiat contractul urmeaza a expira inainte de implinirea duratei concediului respectiv.

Într-o asemenea situatie, contractul individual de munca nu poate inceta prin implinirea termenului pentru care a fost incheiat, dupa cum, de regula, nu poate inceta nici prin concediere, indiferent daca a fost incheiat pe durata determinata sau nedeterminata.

Astfel cum s-a pronuntat si doctrina juridica, institutia suspendarii constituie una din modalitatile prin care dreptul muncii asigura protectia (ocrotirea) salariatului.

În sustinerea solutiei propuse sunt si prevederile art. 49 alin. (3) si alin. (4) din Codul muncii – Legea nr. 53/2003, cu modificarile ulterioare, potrivit cu care: „Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente”, fiind exceptate de la aceste beneficii numai cazurile suspendarii contractului individual de munca datorate unei fapte imputabile salariatului

Recomandare:


In speta este necesar a se emite o decizie, ca act intern al angajatorului prin care:

- sa se dispuna suspendarea sau sa se constate starea de suspendare a contractului individual de munca;

- sa se precizeze temeiul legal al suspendarii: suspendarea de drept a contractului individual de munca (art. 50 lit. a) din Codul muncii) sau suspendarea la cerere (art. 51 lit. a) din Codul muncii), dupa caz;

- sa se consemneze efectele legale ale suspendarii respective: pe durata suspendarii, salariata are dreptul la indemnizatii pentru concediu de maternitate sau pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, in conditiile stabilite de dispozitiile legale in vigoare;

- sa se consemneze ca la data incetarii cauzei de suspendare a contractului individual de munca se aplica art. 56 lit. j) din Codul muncii, privind incetarea de drept a contractului respectiv.

  Cum sa atrageti si sa retineti in firma dvs.
angajati competenti, motivati si eficienti?
Descoperiti chiar azi solutiile practice complete!
Click aici!

 

 


Tags: muncacontractul individual de muncaCodul munciilegislatia munciicontractul colectiv de muncaMinisterul Munciifisa postuluicassomajlegea 319/2006managementul resurselor umane


Ti-a placut acest articol?

Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Poate inceta CIM pe perioada suspendarii?
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe

Se poate acorda retroactiv sporul de vechime?

Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca ii confera salariatului vechime in munca (art. 16 alin. (4) din Codul muncii ). Asadar,...
Legislatia muncii
Citeste mai departe

Conceperea unui anunt de angajare eficient

de Www.legislatiamuncii.ro
Plan de actiune Cititi anunturile existente in presa pentru posturi similare celor vizate de dumneavoastra. Atunci cand urmariti astfel de...
Legislatia muncii
Citeste mai departe

Model incetare CIM ca urmare a constatarii nulitatii

............................................................................................. 1 Adresa...
Legislatia muncii
Citeste mai departe

Acordarea concediului fara plata prin rotatie

de Www.legislatiamuncii.ro
Intrebare Se pot trimite in concediu farasalariu, prin rotatie, cate o luna, salariatii care datorita caracterului sezonier al activitatii firmei, in...
Legislatia muncii
Citeste mai departe

2ComentariiAdauga comentariul tau

1
fratilescu adriana 11-Ian-2010
am semnat incetarea contractului de munca la data de 15 ale luni. si am semnat contract la alta firma pe data de 27 a luni. este intrerupere in cartea de munca?
2
stefan liliana 07-Nov-2009
Daca firma la care am lucrat s-a declarat falimentara iar eu sunt in concediul prenatal,patronul imi poate incheia contractul de munca?MIE MIA DAT SA SEMNEZ DECIZIA DE INCETARE A CONTRACTULUI DE MUNCA cu data de 26/10/2009 iar eu am intrat in concediul prenatal pe data de 01/10/2009.E posibil sa nu mai beneficiez de indemnizatia pentru crestere copil?mi-a mai spus ca dupa ce voi naste nu voi mai lua salariul de la el ci sa merg la casa de asigurari de sanatate.EU de drep dupa nastere as mai avea dreptul la inca 63 de zile de concediu.Va rog sa-mi dati un raspuns mai repede ca sa stiu ce sa fac.MULTUMESC
+

Adauga propriul comentariu aici



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Citeste Raportul Special GRATUIT
Controale ITM 2022! DOCUMENTE verificate si SOLUTIILE specialistilor
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

"Controale ITM 2022! DOCUMENTE verificate si SOLUTIILE specialistilor"